Čína byla zemí draků..

Srpen 2016

Australovenator wintonensis

31. srpna 2016 v 9:00 | Leaellynaraptor |  Polární Dinosauři
Tak, zde je ten malý dravec, jež se objevil v Putování s Dinosaury, aniž by o tom kdokoliv věděl..

Australovenator wintonensis byl druh Megaraptorního teropoda z období spodní křídy, někdy před 95 miliony lety, ale nejspíše i dříve. Žil na území dnešní Antarktidy a Austrálie.
Na výšku měřil nejspíše 2 metry, na délku 6 metrů, a vážil něco od půl do jedné tuny. Díky tak malé váze byl považován za Geparda své doby. Jako ostatní Megaraptorané, byl to dvounohý masožravec.

Ilustrace Australovenatora.

Australovenator byl popsán podle jediného sedimentu, pojmenovaného "Banjo", po Banju Petersonovi. "Banjo" byl nalezen na stejném místě jako sauropodní dinosaurus Diamantinasaurus matildae, na nalezišti "Matilda". "Banjo", jedinný známý exemplář, je uložen v Australian Age of Dinosaurs Muzeum of Natural History.
Australovenator byl popsán v roce 2009 paleontologem Scottem Hocknullem z Queenslandského muzea, a jeho kolegy. Jedinný poddruh, A. wintonensis, je pojmenovám po blízkém městu Winton.

Stejná ilustrace Australovenatora, tentokrát je však ukázáno, jaké kosti byly nalezeny. (Ano, to jsou všechny kosti Australovenatora, co kdy byly nalezeny.)

Australovenator se též objevil v seriálu Putování s Dinosaury, epizodě Duše zamrzlého lesa, avšak nebyl nazýván Australovenator, protože v roce 1999 nebyl ještě popsán, proto byl nazýván "Polárním Allosaurem.", jelikož o Australovenatorově klasifikaci, tedy, zda opravdu patří mezi Megaraptory, se též pochybovalo.

Ilustrace Australovenatora.

Australovenatorovo jméno znamená v překladu "Jižní lovec". Žil na superkontinentu skládajícího se z dnešní Austrálie, Antarktidy a Jižní Ameriky. Žil převážně na území dnešní Austrálie, je však velmi pravděpodobné, že putoval do dnešní Antarktidy za potravou, jelikož Muttaburrasauři, i Leaellynasaury nejspíše též cestovali na jih za potravou, a tyto dva druhy býložravých dinosaurů byly nejspíše na jídelníčku Australovenatora.

Australovenator, známý spíše jako "Polární Allosaurus", v seriálu Putování s Dinosaury, Duše Zamrzlého Lesa.

Zdroje:
http://ichef.bbci.co.uk/naturelibrary/images/ic/credit/640x395/a/au/australovenator/australovenator_1.jpghttp://swordlord3d.deviantart.com/art/Wasted-chance-528726951
https://en.wikipedia.org/wiki/Australovenator

Australovenator i nadále zůstává fascinujícím jihopolárním predátorem.

Antarctopelta oliveroi

29. srpna 2016 v 9:00 | Leaellynaraptor |  Polární Dinosauři
Jeden z méně známých Antarktických dinosaurů. Byl však prvním, který na tomto kontinentu byl kdy objeven.

Antarktopelta byl dinosaurus z infrařádu ankylosauria. Žil někdy v období svrchní křídy, shruba před 74 až 70 miliony let na území dnešní Antarktidy. Jedinný známý poddruh je A. oliveroi.

Ilustrace Antarctopelty

Antarctopelta byla poprvé objevena v roce 1986, na James Ross Islandu v Antarktidě. Byl to tedy úplně první Dinosaurus, který byl v Antarktidě kdy nalezen, ale až druhý, který byl oficiálně pojmenován. (Po Cryolophosaurovi)
Nebyla nalezena celá kostra, vlastně pouze několik úlomků. Z nich vědci určili, že Antarctopelta měřila na délku shruba 4 metry. Zuby, které byly nalezeny, byly v porovnání s ostatními Ankylosauridy větší. (Normálně 6-7mm, u A. 8-10mm)
Neví se, zdali měla Antarctopelta na konci ocasu palcát, jako ostatní ankylosauridi, kvůli nedostatku fosilních nálezů.

Ilustrace kostí nalezených v Antarktidě, patřících Antarctopeltě

Některé znaky na kostře Antarctopelty značí na větší příbuznost s čeledí Notosauridae, než Ankylosauridae. (Obě jsou čeledi z infrařádu Ankylosauria) Například zuby a brnění. V roce 2011 byla Antarctopelta definitivně zařazena do čeledi Notosauridae.

Velikostní porovnání Antarctopelty

I když byla Antarctopelta prvním Dinosaurem nalezeným v Antarktidě, nedostala jméno až do roku 2006, to jí dali paleontologové Leonardo Salgado a Zulma Gasparini. Jméno referuje hlavně na Antarktidu, kde byl Dinosaurus nalezen, a Pelta, což v překladu z řečtiny znamená "štít", a je běžně používáno u ostatních Ankylosauridů. (Např. Cedarpelta, Sauropelta.)
Jedinný poddruh, oliveroi, je pojmenována po Eduardovi Oliverovi, který učinil nález kostry a pracoval v Antarktidě desitky let.

Ilustrace Antarctopelty, tentokrát má na ocase vyobrazený palcát

V dobu kdy Antarctopelta žila, se Antarktida již nacházela v Jižním polárním kruhu, takže tento dinosaurus zažíval již roční období. Léto pod půlnočním sluncem, a noc pod mrazivou noční oblohou.
V době před 70 miliony lety však byla Antarktida ještě připojena k Jižní Americe, takže Dinosauři mohli možná migrovat mezi dvěma kontinenty. Tato teorie však nebyla potvrzena.

Ilustrace Antarctopelty

Antarctopelta naneštěstí zůstává v pozadí, přesto, že to je první Dinosaurus, který byl kdy v Antarktidě nalezen, a jeden z mála, kteří po povrchu tohoto kontinentu kdy chodili.

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Antarctopelta

Koolasuchus cleelandi

27. srpna 2016 v 9:00 | Leaellynaraptor |  Další pravěká polární zvířata
Asi nejkurióznéjší zvíře co jsme tu zatím měli.

Koolasuchus cleelandi je druh Brachyopodního Temnospondyla z rodiny Chigutisauridae, je to také jedinný poddruh druhu Koolasuchus.
Koolasuchus byl vodní Temnospondyl, na délku měřil kolem 5 metrů. Vážil nejspíše půl tuny. I přes neúplný materiál, lebka byla změřena na necelých 65 centimetrů.

Koolasuchus ze seriálu Putování s Dinosaury.

Koolasuchus je znám z několika útržků koster, nalezených po sobě. Dolní čelist byla nalezena v roce 1978 na vykopávkách Punch Bowl poblíž města San Remo ve Victorii, Austrálie. Další části kostry byly nalezeny v roce 1989 v blízkem Rowell's Beach.
Všechny nalezené fragmenty kostry jsou; čtyři fragmenty spodní čelisti, několik postkraniálních kostí, a částečná lebka, která však nebyla ještě nalezena.

Hlava Koolasucha ze seriálu Putování s Dinosaury.

Koolasuchus byl pojmenován po paleontologovi Lesley Koolovi. Jméno je také slovní hříčka pro slovo 'cool', tedy, 'chladný', jako reference pro chladný klimat ve kterém žil. Jedinný poddruh Cleelandi byl pojmenován po geologovi Miku Cleelandovi.

Ilustrace Koolasucha při lovu Leaellynasaur.


Koolasuchus obýval chladné oblasti jižní Austrálie a Antarktidy, během spodní křídy, někdy před 120 až 110 miliony lety.. Během této doby, Austrálie i Antarktida již byly v Jižním polárním kruhu, a teploty byly docela nízké pro období Mezozoiku. Koolasuchus nejspíše žil v řekách, a žil podobně, jako dnešní krokodýli, tedy jako vodní predátor, nejspíše lovící zvířata, či dinosaury na souši.
Příbuzní Koolasucha žili předtím skoro na celé planetě, ale díky krokodýlům, jež se velmi rychle rozšířili, byli zatlačení až k Jižmínu polárnímu kruhu. Zde žádní krokodýli nebyli, kvůli nízkým teplotám. Před 110 miliony lety se však podnebí opět oteplilo, a krokodýli se vrátili do těchto oblastí, což nejspíše vedlo k vyhynutí Koolasuchů.

Ilustrace Koolasuchů.

Koolasuchus je jedním z nejkurióznějších zvířat vůbec. A také jedním z mála, kteří chodili po povrchu Antarktidy.

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Koolasuchus
https://sites.google.com/site/svetpaleontologie/druhohorni-fauna/kridova-fauna/rane-kridova-fauna/ostatni-zivocichove/koolasuchus-cleelandi
https://www.behance.net/gallery/11883155/Koolasuchus
http://a2812.deviantart.com/art/Leaellynasaura-Koolasuchus-367814926

Leaellynasaura amicagraphica

25. srpna 2016 v 9:00 | Leaellynaraptor |  Polární Dinosauři
Má snad nejdelší a nejtěžší na napsání jméno ze všech dinosaurů, co tu kdy budou, ale i přesto je to nádherný dinosaurus.

Leaellynasaura byla druh malého býložravého dvounohého dinosaura z rodu Ornithopoda. Žila v období spodní křídy, tedy asi před 118 až 110 miliony lety na území dnešní Austrálie a Antarktidy.

Ilustrace Leaellynasaur

Leaellynasaura byla poprvé objevena v roce 1989 manžely Tomem Richem a Patricií Vickers-Richovou. Místo objevení bylo Dinosaur Cove u Tasmánského moře ve Victorii, Austrálie. Jinak se také našly dvě skoro úplné kostry a několik úlomků lebek.
Své velmi unikátní jméno dostala po dceři objevitelů, Leaellyn. Jméno znamená v doslovném překladu "Leaellynina ještěrka"
Jedinný známý poddruh je L. amicagraphica.

Kosti Leaellynasaury

Leaellynasaura byla malá, kolem jednoho metru na délku. Většina vědců se domnívá, že na sobě měla peří.

Ilustrace Leaellynasaury

Před 118 miliony lety se Austrálie i Antarktida nacházely již v jižním polárním kruhu, a díky tomu Leaellynasaury už téměř jistě zažívaly "roční období". Tedy, horké léto pod půlnočním sluncem, a chladnou zimu pod mrazivou noční oblohou.
Leaellynasauřina lebka prozradila, že tito dinosauři měli zvětšené oči, což jim mohlo pomoci lépe vidět ve tmě.

Leaellynasaura v Putování s Dinosaury

Někteří paleontologové se také domnívají, že Leaellynasaura měla schopnost hibernace, a tak mohla přečkat chladnou zimu. Toto nebylo však dokázano.
Leaellynasaury se musely na jižním pólu utkávat s nevyhynulým příbuzným Allosaurů, jižním, polárním a menším Allosaurem. Jejich nepřítelem také byli Australovenátoři, malí teropodní masožravci, stejně tak jako Koolasuchus, obrovský pravěký předek mloků.
Leaellynasaura byla rovněž stvárněna v seriálu Putování s Dinosaury.

Ilustrace Leaellynasaury

Leaellynasuara je a vždy bude jedním z mých nejoblíbenejších Dinosaurů vůbec. A také jedním z těch, kteří kdy chodili po povrchu Antarktidy.

Zdroje:
http://ayay.co.uk/background/dinosaurs/strange/leaellynasaura/
https://www.monash.edu/science/schools/earth-atmosphere-environment/primesci/sci-expo/wildlife-of-gondwana
http://images.dinosaurpictures.org/Leaellynasaura_1_bf43.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leaellynasaura_BW.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Leaellynasaura
https://cs.wikipedia.org/wiki/Leaellynasaura

Muttaburrasaurus langdoni

23. srpna 2016 v 9:00 | Leaellynaraptor |  Polární Dinosauři
Muttaburrasaurus langdoni patřil do rodiny Iguanodontia, a byl to jediný poddruh rodu Muttaburrasaurus.

Planeta Dinosaurů (1993)

22. srpna 2016 v 16:15 | Leaellynaraptor |  Dokumenty o přírodě
Tak, tohle je mé dětství, tak se budu snažit být nezaujatý..

Cryolophosaurus ellioti

21. srpna 2016 v 9:00 | Leaellynaraptor |  Polární Dinosauři
Jak jinak začít, než se snad nejznámnějším polárním dinosaurem..

Cryolophosaurus ellioti je druh velkého teropoda, jediný poddruh z druhu Cryolophosaurus. Vážil skoro ani ne půl tuny. Na délku měřil 6,5 metru, a na výšku něco okolo 3 metrů. Byl tedy jedním z největších teropodů své doby, možná i tím největším.
Žil v období spodní jury, tedy skoro před 194-188 miliony lety, a jednalo se o vrcholového predátora Antarktidy.

Ilustrace Cryolophosaura

Lebka Cryolophosaura je to hlavní, co jejího nositele odlišuje od všech dalších známých teropodů. Je 65 centimetrů dlouhá. Ale to co ji činí jinou je hřebínek umístěný nad očima. Je tvořen jednou kostí. Vědci se dlouho dohadovali, k čemu mohl tento hřebínek sloužit. Nejlogičtějším vysvětlením by bylo předvádění se, a nalákávání partnerů. Někteří vědci se domnívají, že mohlo jít o mezi druhovou identifikaci, a většina se shoduje na tom, že tento hřebínek je příliš malý a křehký na to, aby sloužil k boji.

Cryolophosauří hřebínek - kost

Cryolophosaurus byl poprvé objeven na Mount Kirkpatrick v Transantarktických horách, v roce 1990, a jeho vykopání trvalo až do dalšího roku, tedy 1991. Vykopávky vedl Hammer, profesor na Augustana Collage a jeho tým. Byl to teprve druhý dinosaurus, a první teropod, který byl v Antarktidě kdy objeven.

Lebka Cryolophosaura

Jméno Cryolophosaurus ellioti je odvozeno od řeckého slova "κρυος" - tedy "zima", "λοφος" - tedy "hřeben" a "σαυρος" - tedy "ještěrka". Celý název se tedy více méně překládá do "Zimní ještěrka s hřebínkem."
Hammer a Hickerson později pojmenovali poddruh Ellioti, po Davidu Elliotovi, který učinil samotný nález kostry.

Cryolophosaurus se živil téměř a pouze masem. Zajímavostí však je, že v tlamě a také v krku byly nalezeny žebra jiného dinosaura, nejspíše ranné formy nějakého sauropoda. To tedy vědce vedlo k závěru, že se majitel kostry nejspíše udusil žebrem své oběti, zatímco ji žral.

Ilustrace dvou Cryolphosaurů při lovu Glacialisaura.

Cryolphosaurus dodnes zůstává jedním z nejunikátnějších teropodů, a jedním z mála, kteří kdy chodili po povrchu Antarktidy.


Zdroje:
http://dinopedia.wikia.com/wiki/Cryolophosaurus
https://en.wikipedia.org/wiki/Cryolophosaurus
https://cs.wikipedia.org/wiki/Cryolophosaurus

Leaellynaraptor - Uvítání na blogu

20. srpna 2016 v 18:40 | Antroz T6 / Leaellynaraptor |  Informace
Tak, vás všechny vítám na mém blogu.
Určitě mě někteří z vás poznávají pod přezdívkou "Antroz T6", dlouho jsem sledoval a komentoval vaše blogy, ale poslední dobou jsem ztratil chuť, protože v komunitě na mém starém blogu se to rozhádalo, a já už neměl sílu dál pokračovat.
Proto jsem se rozhodl věnovat jediné další komunitě, kterou jsem na blog.cz kdy poznal; Majitelům blogů o Dinosaurech.
Rád bych psal vlastní články o jednotlivých druzích Dinosaurů, avšak určitě napíšu články i o těch, které již dávno znáte, a nebo dokonce o těch, o kterých jste udělali článek sami.
A tím se dostáváme k tomu, o čem je tento blog:
Rád bych se zaměřil především na pravěkou Antarktidu- Můj nejoblíbenější kontinent, a na něm žijící moji nejoblíbenější tvorové. Pokusím se zde popsat skoro všechny Dinosaury, kteří na pravěké, nezamrzlé Antarktidě žili, a poté se klidně vrhnu i na rostliny.
Dále bych se potom rád vrhl i na oceány, a na oceánská zvířata, jelikož oceán miluji také.
Toto jsou však plány do budoucna, a je lepší se soustředit na zítřek, alespoň, co se blogu týče.
Nechci z toho psát slohovou práci, takže jen řeknu;

Vítejte na mém novém blogu!