Čína byla zemí draků..

Planeta Dinosaurů (1993)

22. srpna 2016 v 16:15 | Leaellynaraptor |  Dokumenty o přírodě
Tak, tohle je mé dětství, tak se budu snažit být nezaujatý..Planeta Dinosaurů, v originále "Il pianeta dei dinosauri" je italský dokumentární seriál z roku 1993. Vypráví o životě dinosaurů.
Seriálem vás provádí dva (tři) zpravodajové. Jeden, hraný Pierem Angelem, sedí v obrovském "studiu" v současnosti, a vypráví nám pohled na to, jak dinosauři žili. Kolem sebe má desítky koster, a několik televizních obrazovek, na kterých nám postupně zhruba jednou za jeden díl ukáže, v čem se dinosauři podobali dnešním zvířatům. (Například animace netopýřích křídel porovnaných s ptakoještěřími.)
Dále tam má takový stroj času, tedy spíše malé operační středisko, kde ovládá cestování časem druhého zpravodaje, a tím se dostáváme i k němu.
Druhý zpravodaj, kterého též hraje Piero Angelo (Ale vystupuje jako jiná postava), se pohybuje napříč časem. Využívá přitom jak svých nohou, tak horkovzdušného balónu jak z nějaké Verneovky (Toto není negativum), velkého rogala, a také má svou vlastní ponorku. (Také jako z nějaké Verneovky.)
První zpravodaj ho ze současnosti posouvá napříč časem, a on nám ukazuje nejrůznější Dinosaury, a také s nimi interaguje. (Jeden Brontosaurus ho například téměř zasáhne svým ocasem). Krajina je někdy skutečná, a někdy umělá, ale o tom až později.
Třetí zpravodaj je také v současnosti, stejně jako ten první. On však cestuje po světě, a ukazuje nám různá muzea po celém světě, a také navštíví vykopávky různých dinosaurů, a dokonce se podívá i na poloostrov Yucatán a popíše nám, jak to asi vypadalo při dopadu velkého asteroidu.

Všichni tři zpravodajové během seriálu spolu mluví skrz jakési neviditelné komunikační zařízení. (Druhý zpravodaj, cestující časem, mimochodem nemá žádný štáb, a takříkajíc "breaks the fourth wall" tím, že se dívá do kamery. Toto však ani v nejmenším neubírá nad zážitkem.

A teď se dostávám k asi té nejvíc skvělé věci na tomto úžasném seriálu:
Nebyly použity ŽÁDNÉ počítačové efekty. Žádné CGI jako v dnešních filmech, nebo dokonce v Putování s Dinosaury. Jediné, co tvůrci použili, byl velký bluescreen, to bylo vše.
Tvůrci dokázali poskládat neuvěřitelné scenérie, od přesličkových lesů až po scenérii ledové pustiny po dopadu asterioidu.
A do toho i Dinosauři nejsou uděláni s pomocí jediného počítačového efektu. Všichni, naprosto všichni dinosauři, které v seriálu uvidíte, jsou skuteční. Jsou to sice miniatury, ale některé jsou i tak více než metr vysoké. Před blue screenem s nimi hýbají mimikové oděni též do modrých obleků, a dávají tak dinosaurům život. Někdy je vidět, že Dinosauři chodí více-méně nerealisticky, ano, ale to neubírá na "epičnosti" těchto efektů.
Dokonce se dočkáte i scény Tyranosaura, nebo Deinonychů při lovu!

Zpravodaj se celkem dostane do několika různých prostředí i různých časových období, celkem ve čtyřech epizodách.

V první epizodě se podíváme do Triasu. Potkáme zde první dinosaury, včetně druhu Celophysis, viděného též v Putování s Dinosaury.
V duhé epizodě se budeme soustředit na masožravce. Na jejich druhy, a na to, jak lovili.
V třetí epizodě se podíváme do vzduchu, a pod vodu!! Uvidíme létající ptakoještěry, i ryboještěry! Zpravodaj se podívá jak do vzduchu, tak pod vodu!
Ve čtvrté epizodě se budeme soustředit na samý konec éry dinosaurů. A věřte mi, scéna s vyhynutím a dopadem planetky je tu mnohem lepší a propracovanější než v Putování s Dinosaury, dokonce uvidíme krajinu po pádu planetky!
Pátá epizoda jsou bonusy. Zde vidíme, jak se celý seriál natáčel, a uvidíte, jak byli Dinosauři děláni, a jak se s nimi natáčelo.

Sečteno a podtrženo, je to starší, dle mého dokonce lepší (Ale to je asi jen nostalgie) obdoba Putování s Dinosaury, či Gigantických ještěrů, kde místo Nigela Marvena cestue Piero Angelo.
Co je obrovská škoda, na youtube ani na celém internetu jsem jednoduše nedokázal najít tuto sérii ke stažení.

ALE

Dal jsem si tu práci, a z DVD starého více než 10 let jsem dokázal převést tuto sérii do .avi souboru! Převedl jsem je na Ulož.to, takže si je můžete stáhnout právě teď.
A já vás zapřísahám, a prosím, udělejte to! Garantuji, že nebudete zklamání. Není to sice full-hd, ale přecejen je to více než deset let staré DVD, a více než 20 let starý seriál, tak doufám, že si nebudete stěžovat na kvalitu efektů. Pokud se na to nebudete dívat na celé obrazovce, bude to vypadat normálně, jako když se díváte na youtube na video které má 480p.

Na těch efektech mi právě přijde skvělá ta jejich realističnost, není to prostě viditelné CGI jako v dnešních filmech, ale jsou to skutečné, řekněme "objekty", nikoliv animace vytvořená počítačem.

ZDE je odkaz na uloz.to, kde můžete úplně CELOU sérii stáhnout. Včetně páté epizody.
Odkazuji též na galerii, ZDE. Nebyl jsem naneštěstí schopen dát obrázky sem.

Jen tedy doufám, že se vám bude tento seriál líbit, a že ho shlédnete celý. Každá epizoda má 45 minut, a za ten čas to opravdu stojí.

Děkuji vám všem na přečtení, a doufám, že uslyším vaše názory po shlédnutí seriálu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 22. srpna 2016 v 18:15 | Reagovat

Páni, vypadá to hodně zajímavě. Určitě to bude skvělý seriál, musím se na něj podívat... :-)

2 Leaellynaraptor Leaellynaraptor | Web | 22. srpna 2016 v 18:39 | Reagovat

[1]: Je to skvělý seriál, doporučuju ti ho! :)

3 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 22. srpna 2016 v 22:44 | Reagovat

Páni, ty jsi poklad! Ani nevíš jak dlouho tuhle sérii hledám! Pamatuju si, že jsem ji poprvé a naposledy viděl jako tří nebo čtyřletý na České televizi, ale od té doby nikde. Vážně moc díky!

4 Leaellynaraptor Leaellynaraptor | Web | 23. srpna 2016 v 8:52 | Reagovat

[3]: Skvělé! Děkuji moc!

Věř mi, vím, jak se cítíš. Jsem strašně rád, že jsem to mohl vám takhle poskytnout. Doufám, že si užiješ zase pohled do dětství. :-)

5 Martinoraptor Martinoraptor | Web | 24. srpna 2016 v 12:07 | Reagovat

Jo to je super seriál, musím se na něho zase podívat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama