Čína byla zemí draků..

Listopad 2016

Zoo Tycoon 2 - Postavme si Zoo! - 1. část

26. listopadu 2016 v 9:45 | Leaellynaraptor |  Zoo Tycoon 2 - Postavme si Zoo!
No, máme tu další novou rubriku! Toto je ten projekt, o kterém jsem vám říkal. Předpokládám, že drtivá většina z vás již zná hru Zoo Tycoon 2, a pokud ne, tak se jedná o hru, kde si můžete postavit vlastní Zoo, jednoduše.
Rozhodl jsem se udělat něco, co tu snad ještě nikdo jiný neudělal (Pokud ano, račte mě opravit), postavit vlastní Zoo a napsat články sem na blog, udělat z toho takovou vlastní sérii.
Ještě netuším, kolik bude částí, sám mám materiál na dvě, zatím. A ještě jsme nezaplnili ani čtvrtku Zoo, maximálně tak osminu.
Rád bych připomněl, že pokud jste ještě nenapsali do Soutěže 2 co mám zde na blogu, můžete se klidně zúčastnit! ZDE!
Takže, bez dalších okolků- vítám vás u nové série!


Vítejte do Zoo Tycoon 2!

Soutěž - 2

22. listopadu 2016 v 9:00 | Leaellynaraptor |  Soutěže
A máme tu novou soutěž! Už to není Dinosauří soutěž, protože tu nejsou jenom Dinosauři, přesto má číslo 2.
Hodně štěstí soutěžícím! Připomínám, že všechny otázky v této soutěži mohou být zodpovězeny tím, co jsem napsal v článcích na tomto blogu, nejsou zde žádné zákeřné otázky mimo téma, o kterém jsem v životě nepsal. Tak tedy, jdeme na to!

Polární Dinosaurus roku 2016

18. listopadu 2016 v 20:15 | Leaellynaraptor |  Soutěže
Tak! Máme tu ten připravovaný projekt, který jsem sliboval! Tohle bude v podstatě uzavírat naše téma o Polárních Dinosaurech, avšak bude trvat ještě alespoň měsíc, takže se tu nějaké články (Hlavně Půlnoční slunce) ještě s tématikou jižního pólu objeví. :-)

Pes bojovný

16. listopadu 2016 v 15:30 | Leaellynaraptor |  Vyhynulá zvířata
Zakládám novou rubriku, jménem "Vyhynulá zvířata". Rád bych do ní vkládal zvířata vyhubená hlavně rukou člověka, nebo zvířata, jež vyhynuly v našem letopočtu. Jako prvního tu máme Psa bojovného, v angličtině "Falkland Islands Wolf", tedy "Pes z Falklandských ostrovů".

Ilustrace Psa bojovného.

Pes Bojovný, v latině označován "Dusicyon australis", dříve nazývaný "Canis antarcticus", tedy- Vlk Antarktický, je vyhynulý druh šelmy, která žila na Falklandských ostrovech, a vyhynula v roce 1876. Jeho zařazení do druhového stromu bylo několikrát změněno, nejdříve byl považován za vlka, poté za kojota a až po jeho vyhynutí, v roce 1914 byl označen jeho dnešním jménem.
Pes Bojovný byl endemitem pro Falkalndské ostrovy, tedy, nežil nikde jinde na světě. V kohoutku byl vysoký přibližně 60 cemtimetrů a byl okolo 120 až 160 centimetry dlouhý, přičemž zbarven byl nejspíše stejně jako evropský vlk.
Naneštěstí vyhynul ještě dříve, než mohl být pořádně zdokumentován, a tak se o jeho stylu života dnes ví jen málo.

Ilustrace Psa bojovného.

Přičinou jeho vyhynutí nebylo nic jiného než lidská kolonizace. Když v roce 1860 na Falklandy dorazili chovatelé ovcí, rychle se jim podařilo zredukovat populaci Psů bojovných, jelikož byli považováni za škodnou. Tento pes také doplatil na své vlčí vzevření, protože byl také hojně loven pro kožešinu. V letech 1868 až 1870 byl uskutečněn marný pokus o záchranu tohoto druhu v Londýnské zoo.
V roce 1876 byl uloven poslední příslušník tohoto "Antarktického psa" a zmizel tak ze světa.
Dnes již není přesně jasné, jak se Psi bojovní na Falklandy dostali, nejspíše přešli přes dnešní Argentinu a poté prošli po jakémsi zamrzlém mostě až na ostrovy.
Český název "Pes bojovný" vlastně vůbec neodpovídá vlastnostem a stylu života této šelmy. Byla to více krotká šelma, a snadno se nechala nalákat na kus masa, což využívali lovci. Když v roce 1833 na Falklandy dorazil Charrles Darwin, už tehdy zaznamenal znatelný úbytek jedinců tohoto druhu.


_____________________________________________________________

Tak jak se vám líbí nová rubrika? Již mám na plánu další články do ní, takže se máte na co těšit! :-)
Děkuji vám za přečtení článku, přeji vám hezký den!

Fulgurotherium australe

13. listopadu 2016 v 9:45 | Leaellynaraptor |  Polární Dinosauři
Fulgurotherium byl druh ornithopodního dinosaura, příbuzného čeleti Hypsilophodontidae. Žil v dnešní Austrálii před zhruba 120 miliony let, tedy v období spodní křídy. Jeho jediný poddruh je F. australe.

Ilustrace Fulgurotheria.

Zvláštní jméno pro dinosaura mu bylo dáno v roce 1932 Friedrichem von Huene. První část "Fulguro" je odkaz na místo jeho nalezení, Lightning ridge v Novém Jižním Walesu v Austrálii. "Fulguro" znamená v latině "Blesk". Druhá část je však zavádějící "Therium" je označení pro "Zvíře", ve velké většíně případů pro savce. Nejdřív se totiž předpokládalo, že Fulgurotherium je savec, pak to bylo přehodnoceno na coelurosaura, a nyní je zařazen mezi příbuzné Hypsilophodontů. Přesto je však velkou většinou přírodovědců označován jako "Nomen Dubium", tedy že nepatří do žádné čeledi, a je zařazen nejníže do infrařádu, a to jsou ornithopodní dinosauři.

Ilustrace Fulgurotheria.

Z Fulgurotheria byla nalezena jediná kost, a to dolní konec stehenní kosti. Podle jeho velikosti byla velikost zvířete odhadnuta na zhruba 1-1,5 metru.

Dolní konec stehenní kosti Fulgurotheria.


______________________________________________
Tak, děkuji vám za přečtení článku! Smutná zpráva je, že toto byl náš poslední jihopolární dinosaurus. Zas tak smutní být nemusíte, chystám ještě jednu soutěž a dva malé projekty, z toho jeden je jistý, že bude. A potom tu máme ještě Půlnoční slunce, takže není proč smutnit. A až budou všechny tyto projekty vyčerpány, prostě se přesuneme na pravěké oceány! :-)
Přeji hezký den :-)

Nápadití Afričtí Zabijáci / Africa's Creative Killers

9. listopadu 2016 v 19:00 | Leaellynaraptor |  Dokumenty o přírodě
Máme tu další dokument do rubriky. Tentokrát se však bude jednat o dokument z dnešní přírody, než o dokument o dinosaurech.
Jedná se o dokumentární seriál natáčený National Geographic, jehož původní název zní "Africa's Creative Killers", v překladu pak "Nápadití Afričtí Zabijáci". Dokumentární seriál vypráví příběhy predátorů v oblasti Ndutu v Tanzánii. Je rozdělen celkem do tří epizod, a vyšel poprvé v červenci roku 2014.
Seriál vypráví příběh hlavně lví smečky, a prozkoumává jejich schopnost lovu. Tady se dostáváme k jedné ze zvláštností tohoto dokumentárního seriálu- takzvaná "Taktická mapa". Na mapě krajiny nám dokument ukáže taktiku lovu, kde se nachází kořist, kde predátor, a jakým způsobem započne útok. Tímto opravdu doceníte, jak inteligentní lvi jsou, a jak je jejich lovení ve smečkách efektivní.
Lvi však nejsou jediní v tomto dokumentu. Když se zrovna nekoukáme na lví smečku, dokument se zaměřuje na dvě gepardí samice a jejich mláďata, jak se snaží uživit na pláních patřících lvům. Ukazuje vynalézavost jedné ze samic při lovu, třeba když naláká samici Antilopy aby chránila své mládě. Tato část dokumentu vás zase donutí alespoň trochu litovat Gepardy, kteří bojují o své místo v savaně proti lvům.
V první epizodě také vidíme jak loví Jaguár, zatímco v druhé epizodě se dokument zaměřuje spíše na krokodýli, lovící u řek pakoně, jež jsou natolik bláhoví, aby se šli napojit.
Tento dokumentární seriál momentálně běží na kanále National Geographic Wild v češtině, rozhodně doporučuji shlédnout.

________________________________________________________________________

Děkuji vám moc za přečtení. Možná jste si všimli že tento článek není zas tak propracovaný, avšak zrovna jsem tento seriál viděl v televizi, a líbil se mi natolik, že jsem prostě musel o něm napsat článek.
Ještě jednou řeknu, že opravdu doporučuju, ostatně jako každý dokument od National Geographic, tento je neskutečně povedený, a přinutil mě abych čas od času také sedl k televizi a zapl National Geographic, místo pouštění si dokola Monstra Pravěkých Oceánů, Gigantické ještěry a Obří dráp, Putování s pravěkými zvířaty a Putování s Dinosaury. I když musím já i vy uznat, že i tyto dokumenty mají něco do sebe. :-)
Přeji vám skvělý den! :-)

Morrosaurus antarcticus

6. listopadu 2016 v 16:00 | Leaellynaraptor |  Polární Dinosauři
Morrosaurus je druh vyhynulého býložravného ornitischiidního dinosaura z rodiny Iguanodontia. Má jediný poddruh, a to M. antarcticus.

Ilustrace Morrosaura.

Morrosaurus byl objeven v roce 2002 na Ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Nález učinil Argentinský paleontolog Fernando Novas. Tato jediná kostra byla složena z pravé zadní nohy zvířete.
Jméno dostala v roce 2015, a to Morrosaurus antarcticus, od hned sedmi paleontologů. První jméno odkazuje na místo El Morro na Ostrově Jamese Rosse, kde byla kostra nalezena, a druhé jméno referuje na původ kostry v Antarktidě.

Illustrace Morrosaura, nejspíše velmi podobnému Trinisauře.

Morrosaurus byl klasifikován jako člen rodiny Iguanodontia. Byl blízce příbuzný s dalšími Antarktickými a Argentinskými dinosaury, jako například s Trinisaurou, Gaspariniaurem, Anabisetiou, Notohypsilophodonem a Talenkauenou.
Žil v období svrchní křídy, před shruba 66-72 miliony let. Měl přibližně stejně dlouhý jako Trinisaura, tudíš něco okolo dvou metrů na délku a jednoho metru na výšku.

_______________________________________________________________

No, naneštěstí se velmi rychle blížíme ke konci listu naších Jihopolárních dinosaurů. Plánuji udělat ještě jednu soutěž, dokončit Půlnoční Slunce a udělat jeden maličký projekt, a pak se vrhnout na pravěké oceány, na které se těším už delší dobu. Možná vám přijde škoda, že nebudu pokračovat se Severopolárními dinosaury, ale ti pro mne nejsou zas tak zajímaví, a nejsem si jist, zda-li by mne bavilo o nich psát, a na pravěké oceány se už těším delší dobu, alespoň se ohřejeme v té brzké zimě. :-)

Přeji hezký den!