Čína byla zemí draků..

Květen 2017

Guanlong

16. května 2017 v 18:45 | Leaellynaraptor |  Pravěká Čína
Guanlong, v češtině znamenající "korunovaný drak", byl druk teropodního dinosaura žijícího na severovýchodě Číny ve svrchní juře, před 160ti miliony let.


Tento čínský dinoasurus je jedním z prvních tiranosauridů. Od Tyranosaura rexe ho dělí však 92 milionů let.
Guanlong byl pouze tři metry dlouhý, hlavu mu zdobil výrazný hřeben a tělo měl nejspíše pokryté peřím. Dnes je znám ze dvou nalezených holotypů, jednoho dospělce a jednoho mláděte.Guanlong nejspíše dosáhl sexuální zralosti v sedmi letech a ten, jež byl nalezen zemřel nejspíše ve dvanácti letech. Mláděti bylo v době smrti zhruba šest let.


Mei Long

6. května 2017 v 9:00 | Leaellynaraptor |  Pravěká Čína
Mei byl druh troodontního dinosaura žijícího v rané křídě. Má jedinný poddruh, s názvem Mei Long, což v překladu z Čínštiny znamená "Spící drak"


Mei Long byl poprvé objeven paleontology v Liaoningu (Na severovýchod od Pekingu), v Číně, v roce 2004. Jediná kostra tohoto živočicha byla neobyčejně dobře zachovaná v trojrozměrných detailech, například čenich schován pod předními končetinami a zadní nohy lehce schované pod tělem.
Celá kostra je přibližně 53 centimetrů dlouhá, Mei Long tedy nebyl větší než slepice či kohout.
Chemická analýza holotypu naznačuje, že zvíře zemřelo pohřbené ve spánku vulkanickým popelem. Druhý holotyp, který byl nalezen, rovněž spal ve stejné pozici.


Mei má narozdíl od jiných troodontidních dinosaurů velmi velké nosní dírky, stejně tak má ještě několik dalších unikátních znaků. Jeho nejbližším příbuzným byl nejspíše troodontid Sinovenator, který rovněž žil v Číně.
Mei Long se objevil i v dokumentární sérii BBC "Prehistorický Park", avšak tam je opravdu hodně zvětšen do velikosti Troodona. I přes to je předpokládáno, že dva nalezené specimenty Mei Long byli ještě nedospělí jedinci, tak je možné, že plně vzrostlý jedinci se mohli blížit velikosti Troodona.
___________________________________________________________

Tak, Spící drak je za námi. Jaký další dinosaurus nás čeká?

Yi qi

3. května 2017 v 8:00 | Leaellynaraptor |  Pravěká Čína
Yi qi [Ji Či] byl dinosaurus z rodu Scansoriopterygidae (Nenáviďme paleontology a latinu za toto jméno) pocházející z pozdní Jury. Jeho jméno přeložené z čínštiny znamená doslovně "Zvláštní křídlo" (Strange Wing)
Je znám díky jediné kostře dospělého jedince nalezeného v Hebei, Číně, žijícího zhruba před 160ti miliony lety.
Narozdíl od pterosaurů, kteří létali podobně jako tento dinosaurus, měl Yi qi stavbu křídel podobnou spíše netopýrům, s prodlouženým třetím prstem podporujícím membránu z kůže.


Jediná kostra tohoto živočicha se momentálně nachází v Shandong Tianyu Muzeu Přírody v Číně. Fosílie je téměř kompletní a velmi zachovaná, je uchována na kamenné desce, podobně jako kostry jiných okřídlených dinosaurů. Samotný Yi Qi nebyl moc velký, dospělý jedinec vážil okolo 400 gramů.


Celé zvíře bylo pokryto srstí či peřím, začínajícím u čenichu a tvořící hustý kožich na těle. Narozdíl od těla a končetin však křídla netvořilo peří, nýbrž blána z kůže, podobně jako u pterosaurů.
Yi Qi byl poprvé nalezen farmářem Wangem Jianrongem, v provincii Qinglong v Hebei, Číně. (Na severozápad od Pekingu)
Wang Jianrong prodal fosílii Shandong Tianyu Muzeu Přírody v roce 2007. Fosílie byla ve velice dobrém stavu, jelikož byla nepožkozená amatérskými prodejci fosílií, nýbrž očištěna přímo pracovníky muzea.


Zajímavostí je, že Yi má nejkratší genetické jméno ze všech dinosaurů, o dvou písmenech. Jeho celé binomické jméno, Yi qi, je rovněž nejkratší možné jméno jaké lze složit pod Mezinárodním Pravidlem o Zoologickém Pojmenování.__________________________________________________________


Tak copak si myslíte o novém tématu? Já si myslím, že je to poněkud osvěžující, zamířit z chladné Antarktidy (Byť pokryté pralesy) do pravěké Číny. Cítím se trošku jako v srpnu, kdy jsem začal tento blog, a každý den jsem psal články, energický a nadšený do blogování. Doufám, že mi to vydrží i tentokrát!

Děkuji vám všem za přečtení článku! Přeji vám moc hezký den!

Květen - Měsíc pravěké Číny

1. května 2017 v 8:00 | Leaellynaraptor |  Pravěká Čína
Máme tu měsíc květen, a s ním přichází i nové mini-téma!